SoCalDance.org - Dance Performance CalendarHomeEvent SubmissionFeedback

Prev

July 2014

Next
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
29
2:00 Thumbelina
Glendale Community college
4:00 Dimitri Kulev Classical Ballet
The Barclay Theatre
6:30 Just Dance
Civic Arts Plaza
30
6:30 For the Love of Dance
Alexandra Nechita Center of Arts
1
6:30 For the Love of Dance
Alexandra Nechita Center of Arts
2
6:30 For the Love of Dance
Alexandra Nechita Center of Arts
3
8:00 Ballet 360
Central Library San Diego
9:30 Perception and Perseverance
Spreckels Theatre SD
4
5:00 Celeste Lanuza Dance
Lyceum Theatre San Diego
6:30 Genesis & Les Enfants Jouer
Tenth Avenue Arts Theatre SD
5
11:00 Burning on the River
Tenth Avenue Arts Theatre SD
11:00 Celeste Lanuza Dance
Lyceum Theatre San Diego
6:30 Courtesan Cafe
Les Girls Theater
7:00 Devil's Due
Ocean Beach Playhouse
8:00 Tamara Saari Dance
Tenth Avenue Arts Theatre SD
9:00 Nocturnicon
Ocean Beach Playhouse
6
2:00 Perception and Perseverance
Spreckels Theatre SD
2:00 Genesis & Les Enfants Jouer
Tenth Avenue Arts Theatre SD
6:30 Burning on the River
Tenth Avenue Arts Theatre SD
6:30 Courtesan Cafe
Les Girls Theater
8:00 Perception and Perseverance
Spreckels Theatre SD
8:00 Nocturnicon
Ocean Beach Playhouse
7
8:00 Ballet 360
Central Library San Diego
9:30 Genesis & Les Enfants Jouer
Tenth Avenue Arts Theatre SD
8
6:30 Celeste Lanuza Dance
Lyceum Theatre San Diego
6:30 Burning on the River
Tenth Avenue Arts Theatre SD
8:00 Genesis & Les Enfants Jouer
Tenth Avenue Arts Theatre SD
9
5:00 Tamara Saari Dance
Tenth Avenue Arts Theatre SD
8:00 Ballet 360
Central Library San Diego
9:30 Celeste Lanuza Dance
Lyceum Theatre San Diego
10
3:30 Burning on the River
Tenth Avenue Arts Theatre SD
6:30 Perception and Perseverance
Spreckels Theatre SD
7:30 National Ballet of Canada
Dorothy Chandler Pavilion
11
6:30 Courtesan Cafe
Les Girls Theater
7:00 Devil's Due
Ocean Beach Playhouse
7:00 Celebration of Dance
Civic Arts Plaza
7:30 Royal Flux
Hyatt Regency
7:30 National Ballet of Canada
Dorothy Chandler Pavilion
8:00 Ballet 360
Central Library San Diego
9:00 Nocturnicon
Ocean Beach Playhouse
9:30 Burning on the River
Tenth Avenue Arts Theatre SD
12
12:00 Celebration of Dance
Civic Arts Plaza
2:00 National Ballet of Canada
Dorothy Chandler Pavilion
6:00 Celebration of Dance
Civic Arts Plaza
6:30 Genesis & Les Enfants Jouer
Tenth Avenue Arts Theatre SD
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
6:30 Courtesan Cafe
Les Girls Theater
7:00 Devil's Due
Ocean Beach Playhouse
7:00 Global Federation Charity Performance
San Gabriel Mission Playhouse
7:30 National Ballet of Canada
Dorothy Chandler Pavilion
9:00 Nocturnicon
Ocean Beach Playhouse
13
2:00 National Ballet of Canada
Dorothy Chandler Pavilion
2:00 Tamara Saari Dance
Tenth Avenue Arts Theatre SD
3:00 Devil's Due
Ocean Beach Playhouse
5:00 Nocturnicon
Ocean Beach Playhouse
5:00 Perception and Perseverance
Spreckels Theatre SD
6:30 Courtesan Cafe
Les Girls Theater
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
8:00 Ballet 360
Central Library San Diego
8:00 Tamara Saari Dance
Tenth Avenue Arts Theatre SD
14
15
16
17
8:30 Bronx Gothic
Show Box L.A.
18
8:00 Non-Stop Sounds
Los Angeles Theatre Center
8:30 Bronx Gothic
Show Box L.A.
19
3:00 Move Live Tour
Fox Performing Arts Center
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
7:00 Move Live Tour
Fox Performing Arts Center
7:00 Tradicion Primitiva
Haugh Perfoming Arts Center
7:00 Dizzy Feet Celebration of Dance
Dorothy Chandler Pavilion
8:00 The Flamenco Project
Alvas Showroom
8:00 Non-Stop Sounds
Los Angeles Theatre Center
8:30 Bronx Gothic
Show Box L.A.
20
1:00 Indian Summer
Pasadena Dance Conservatory
6:00 Non-Stop Sounds
Los Angeles Theatre Center
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
21
22
23
24
8:00 Dancerpalooza
Center Theater Long Beach
8:30 Original Works Festival- Program One
REDCAT Theater
25
6:00 ATREVETE
Whittier Community Theatre
6:00 Dancerpalooza
Center Theater Long Beach
7:30 Natalia Osipova & Ivan Vasiliev
Segerstrom Hall
7:30 Joffrey West
Valley Performing Arts Center
8:30 Original Works Festival- Program One
REDCAT Theater
9:00 Dancerpalooza
Center Theater Long Beach
26
10:00 Grandeza Mexicana Folk Ballet Co
Ford Theatre
2:00 Natalia Osipova & Ivan Vasiliev
Segerstrom Hall
5:00 Dancerpalooza
Center Theater Long Beach
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
7:00 Move Live Tour
The Orpheum Theatre
7:30 Natalia Osipova & Ivan Vasiliev
Segerstrom Hall
8:00 National Choreographers Initiative
The Barclay Theatre
8:00 Fiestas de Mexico
Ford Theatre
8:30 Dancerpalooza
Center Theater Long Beach
8:30 Original Works Festival- Program One
REDCAT Theater
27
2:00 Natalia Osipova & Ivan Vasiliev
Segerstrom Hall
6:30 Feste's Dream
Griffith Park- Old Zoo
28
29
1:30 Councilmember Christina Shea
Irvine City Hall
30
31
8:30 Original Works Festival- Program Two
REDCAT Theater
1
7:30 BackhausDance Deconstructed
Chapman University
8:30 Alice in Wonderland
Ford Theatre
8:30 Original Works Festival- Program Two
REDCAT Theater
2
10:00 Tap Dance Project
Ford Theatre
5:30 Born to Dance
Civic Arts Plaza
7:30 BackhausDance Deconstructed
Chapman University
8:30 Original Works Festival- Program Two
REDCAT Theater


Established with a grant from Sonnet Technologies